اتریوم در سال 2020

اتریوم در سال 2020
1399/06/16
| 2112
در ابتدا باید گفت که با در نظر داشتن صرافی های غیر متمرکز ، فرآیند مالی غیر متمرکز ، دی ای او ها و ان اف تی ها دیگر میتوان سال 2020 میلادی را به عنوان سال اتریوم در اقتصاد ارزهای دیجتال به حساب آورد. امسال به منظور بازسازی مجدد اکوسیستم رمزارز اتریوم، گام های محکمی برداشته شد و پیدا کردن علت آن هم زیاد سخت نیست! سرعت یافتن پروژه های در حال پیشرفت در این زمینه و پتانسیل و گرایش اشخاص نسبت به آن ها در حال افزایش روز افزون می باشد.
در واقع توسعه دهندگان پلتفرم قرارداد هوشمند، توسعه بسیار خوبی در انتشار نسخه بهبود یافته اتریوم 2.0 داشتند. همچنین بسیاری از تیم های توانمند دیگر نیز برای پیدا کردن راه حل های مورد قبول در لایه دوم بسیار نزدیک شده اند. همین طور کاربران به طرف استفاده از برنامه های غیر متمرکز اتریوم هستند و فعالیت های شکل گرفته در این زمینه واقعا بی نظیر و امیدوار کننده بود. با این وجود، در ادامه قصد داریم بعضی از مواردی که به دهه اتریوم اشاره دارند را با یکد دیگر مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم؛

ارزش اتریوم در روند افزایشی قرار دارد و امکان پیشی گرفت از بیت کوین نیز است؛

اوایل ماه ژوئن سال 2020 میلادی، کارمزد معاملات روزانه اتریوم از کارمزدهای رمزارز بیت کوین که مشهورترین ارز دیجیتال دنیاست، پیشی گرفت و تا به امروز همچنان پیشتاز است! این موضوع در واقع این را نشان می دهد که درخواست برای استفاده و خرید اتریوم رفته رفته در حال افزایش است، ولی مورد دیگری که در خصوص آن هم بسیار صحبت می شود این است که ارزش رمزارز اتریوم چگونه در حال افزایش است و در چه زمانی میتواند از بیت کوین گوی سبقت را برباید؟
ابتدای ماه جولای، شرکت داده های اقتصادی کریپتو "مسری" دریافته بود که چگونه امروزه اتریوم در هزینه معاملات روزانه از بیت کوین پیشی گرفته است، برای مثال مهم ترین مسئله، معاملات تسهیلاتی به حساب می آید که در بستر بلاکچین طبق ارزش دلار ایالات متحده تخصیص داده می شود.
این بدین معنی است که به مقدار قابل توجهی، ارزش اتریوم بسیار بالاتر از بیت کوین قرار دارد و این موضوع خود موجب تقویت آن در آینده نه چندان دور خواهد شد. البته این نکته هم قابل ذکر است که امروزه بیشترین فعالیت های دیجیتالی در بستر رمزارز اتریوم اتفاق می افتد و بسیاری از فعالیت های آتی بشر به این وسیله انجام خواهد پذیرفت.

بیشتر شدن کاربرانی که به صورت روزانه در این بستر فعالیت دارند؛

امسال در مشارکت اکوسیستم اتریوم کاهش محسوسی دیده نمی شد و تنوع اخیر قابلیت های امیدوار کننده این رمزارز، بعث افزایش نرخ کاربران روزانه و استقبال عموم در خصوص با ارز دیجیتالی اتریوم شده است. به عنوان مثال آدرس هایی که به شکل روزانه در این بستر فعالیت دارند از ابتدای سال تا جولای 2 برابر شده است و تعداد آن نزدیک به 600 هزار است و میتواند به راحتی تا 1 میلیون را هم ببیند.

گسترش قراردادهای هوشمند با شتابی کم نظیر

گسترش قراردادهای هوشمند شتاب بسیاری به خود گرفته است و به نظر نمی آید در آینده نزدیک این شتاب روند کاهشی به خود بگیرد. کوین میتریس که یک تامین کننده اطلاعات حوزه کریپتو کارنسی محسوب می شود، در روز 25 ماه جولای تاکید داشت که بیشتر از 3.1 میلیون درخواست قرارداد اتریوم وجود داشته و این رکورد تازه ای است که در فعالیت های اصلی بلاکچین تاثیر بسیاری دارد. مطمئنا هنوز فضا برای رشد وجود دارد، ولی پشتیبانی از فعالیت‌ هایی به ارزش چند میلیارد دلار، شروع عالی و اعتبار ‌بخشی خواهد بود.

افزایش حجم چشم گیر صرافی ‌های‌ غیر متمرکز

در واقع پروژه های صرافی غیر متمرکز مانند اینچ 1 ، بالانکار و ... برخی از ستاره های زودهنگام رمز ارز اتریوم به حساب می آیند و گواه این عدد و رمز ها مشخص است. دلیل این موضوع هم این است که در ماه جولای سال 2020 میلادی، پروژه های در حال پیشرفت صرای های غیرمتمرکز رمزارز اتریوم، به صورت مجموع بیشتر از 4 میلیارد دلار بوده است و این عدد به صورت شبانه روزی و در 7 روز هفته به دست آمده است و نکته جالب اینجاست که این عدد 4 میلیارد دلار، رکورد ماهانه تازه ای برای صرافی های غیر متمرکز به حساب می آید و قطعا این تازه اول راه صرافی های آنلاین است و این عدد دیر یا زود دوباره افزایش خواهد یافت.

درخشش دارایی‌ های بر پایه اتریوم

جالب است بدانید که طبق داده های مسری، سرمایه های بر پایه اتریوم از ماه جولای تا به امروز بهترین عملکرد سرمایه ای را در سال 2020 میلادی کسب کرده است. طبق گفته های این شرکت، از اول سال تا بدین جا، میزان سود برای حدودا 180 دارایی بر پایه اتریوم، 130 درصد ارزیابی شده است و این در حالی است که 10 مورد از این دارایی های عنوان شده، از اول سال تا به امروز میزان سوددهی بالای 500 درصد را تجربه کرده اند.


 

عبور ارزش کل قطعی DeFi از ۴ میلیارد دلار

ارزش ثابت کلی یا همان TVL (سنجش دارایی تحت مدیریت) معیاری به حساب می آید که DeFi Pulse بر سر زبان ها انداخت و آن ارزش USD کل دارایی ثابت را در پروتکل های DeFi نشان می دهد. حالا به چه دلیل این موضوع برای اتریوم میتواند خوب باشد؟ در حقیقت قسمت امور مالی غیر متمرکز اتریوم در سال شکوفایی خود است، به خاطر این که این قسمت اخیرا به نقطه عطف 4 میلیارد دلاری خود دست پیدا کرده است. جالب اینجاست که این عدد در ژانویه 2020 یک میلیار دلار بود و رشد آن بسیار کم نظیر و بی سابقه است.

البته همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، این تازه ابتدای ماجراست و هنوز فرصت و پتانسیل بسیاری برای رشد وجود دارد. رایان واتکینز که یک محقق در این زمینه است عنوان کرده است که جمع ارزش تمامی پروژه های DeFi، هنوز از نقدینگی بیت کوین پایین تر است.

 

فرضیه  Non-Fat Protocol

موضوع  Fat Protocolچند سالی است که پیرامون اقتصاد ارزهای دیجیتال وجود داشته و است و در حقیقت نکته مهم و اساسی در این خصوص این است که به لایه های پایه ای مثل اتریوم ارزش به مراتب بیش تری تعلق می گیرد. در حقیقت Fat بیشتر از لایه های Thin برنامه ای است که بر روی آن طراحی شده است. این موضوع و در حقیقت فرضیه سال های سال درست به نظر می آمد، ولی بیشتر از همیشه به وسیله اکوسیستم اتریوم به چالش کشیده شد!
این چالش به این علت است که در تابستان امسال جمع کشش بازار توکن های استاندارد IRC – 20 بر پایه اتریوم، برای نخستین بار از کشش بازار ارز دیجیتال ETH گوی سبقت را ربود. این موضوع نشان می دهد که اتریوم در حال حاضر به اقتصاد قدرت بسیاری می دهد و این پلتفرم معاملاتی برای سازندگان برنامه مفر بسیار امیدوار کننده ایجاد کرده است.

اتریوم+ بیت کوین = قهرمان دست نیافتنی ارز دیجیتال

امسال بیتکوین و اتریوم به صورت مجموع در مسیر ارائه تسهیلات، تقریبا 1.3 تریلیون دلار از معاملات را به خود اختصاص داده اند! که واقعا عدد عجیب و غریبی است! در این راستا بلاکچین ها داستان های تاریخی موفقیت آمیز و اثبات شده ای دارند، ولی کار های به مراتب بیش تری نیاز است و این 2 می توانند با هم پیش روند، حداقل تا آینده ای نه چندان دور. این نکته را در نظر داشته باشید که رمزارز بیت کوین در شهرت نام و فواید بیسیکی که دارد بسیار بی نظیر و بزرگ است. در واقع پروژه های بیت کوین توکنیزه شده در اتریوم قادر هستند با انعطاف و پربارتر شدن، بیت کوین را گسترش دهند و پروفایل اتریوم را نیز بهبود ببخشند. نکته جالب در این خصوص اینجاست که این نوع از هم افزایی می تواند به نخستین 10 تریلیون دلار بیت کوین و اتریوم منتهی گردد.

اتریوم نابالغ

در واقع آن چیزی که جامعه بلاکچین اتریوم و به صورت کلی پروژه های آن توانسته اند کسب کنند، چیزی کم از حیرت آور نیست و همان طور که اشاره شد تازه این اول ماجراست. در تاریخ سوم ماه جولای 2020 اتریوم 5 ساله شد و اگر این بیان کننده توسعه قابل تصور اکوسیستم پروژه ها آن هم در این بازه زمانی کوتاه پنج سال باشد، می توان به این صورت نتیجه گرفت که در 5 سال بعدی دستاورد های به مراتب بیشتری را میتوان برای پلتفرم اتریوم و لایه های آن در نظر گرفت. در واقع با سرعت رشدی که در این زمینه شاهد هستیم، اتریوم قادر است در مدت 10 سال دیگر تبدیل به یک نام پرآوازه و قدرتمند شود.

نتیجه‌ گیری

در پایان باید گفت که چنانچه در اقتصاد ارزهای دیجتال فعالیت می کنید، مسئولیت تبعات نادیده گرفتن اتریوم در آینده با خود شما عزیزان خواهد بود! این بدین معنی نیست که دیگر پروژه های معتبر و آینده دار در این زمینه وجود ندارد، بلکه تنها بدین معنی است که اتریوم در حال تبدیل شدن به یک مرکز قدرت و انرژی برای فعالیت های صرافی های غیر متمرکز است و در این زمینه از سایر پلتفرم ها کیلومترها پیش است. این نکته را هم باید در خاطر داشت که هنوز خیلی زود است و اتریوم باید رشد بسیاری را تجربه کند و شکوفایی اکوسیستم اتریوم تنها شروعی برای این حوزه جدید به حساب خواهد آمد.


 
استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن