از تجارب سرمایه گذاران برتر دنیا بهره مند شوید تا سرمایه گذاری موفقی داشته باشید

از تجارب سرمایه گذاران برتر دنیا بهره مند شوید تا سرمایه گذاری موفقی داشته باشید
1399/02/12
| 1776
نظام سرمایه داری امروز، افراد را به سمت سرمایه گذاری های کلان سوق می دهد. در دنیای امروز بیشتر افراد به این موضوع فکر می کنند که چگونه سرمایه گذاری های پر سود و موفقی داشته باشند. بدیهی است که پیش از انجام هر کاری  آموختن اصول و کسب مهارت های آن کار الزامی است. بهترین راه آشنایی با فنون  سرمایه گذاری، مطالعه زندگی بزرگان در این زمینه است. قطعا مطالعه سرمایه گذاران برتر دنیا و استفاده از تجارب آن ها شما را یاری می کند تا سرمایه گذاری مطمئن تری داشته باشید و سود بیشتری کسب کنید. در مقاله حاضر با پنج فرد موفق در این زمینه آشنا خواهید شد. آن ها در حوزه های مختلفی فعالیت می کنند اما روش های مشابهی در کسب و کار خود دارند. امیدواریم که مطالب موجود در متن حاضر هر چند که کوتاه و مختصر است اما به شما کمک کند تا سرمایه گذاری  مطمئن تر و موفق تری را تجربه کنید.
 
     

Warren Buffet
وارن بافت (warren Buffet) زاده شهر اوهاما در آمریکا، چهارمین فرد ثروتمند جهان است که همه او را می شناسند. دارایی او بیش از 82 میلیارد دلار برآورد شده است. بافت مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) است. هر یک سهم از شرکت هاتاوی حدود سیصد هزار دلار است. او نخستین سهام خود را در سن یازده سالگی خریداری کرد. به اعتقاد بافت آموزش در مدرسه برای همه مناسب نیست. به جای آموزش سرمایه گذاری در مدرسه، هر کس باید خود فنون سرمایه گذاری را بیاموزد و تجربه به دست آورد. بافت در زمینه ‹‹ سرمایه گذاری ارزش ››  فعالیت می کند؛ یعنی او سهام شرکت هایی که قیمت آن ها از ارزش حقیقی آن کمتر است را خریداری می کند و عملکرد آن شرکت ها را مورد بررسی قرار می دهد. بافت اغلب سهام شرکت هایی که با مشکل مواجه هستند را نیز خریداری می کند و به بهبود آن ها می پردازد. برکشایر یکی از شرکت هایی بود که در دهه 1960 مدتی دچار مشکل شد و بافت سهام آن را خریداری کرد. البته بافت اعتقاد دارد که یکی از بزرگترین اشتباهات او سرمایه گذاری در برکشایر بود. وارن بافت اکنون 89 ساله است و ممکن است مدت کوتاهی با ما باشد اما نامش و آموزه هایش  در دنیای سرمایه گذاری همیشه زنده خواهد ماند.

 
Guo Guang Chang
گو گوانگ چانگ (Guo Guang Chang) به وارن بافت چین معروف است. ثروت او 6/4 میلیارد دلار برآورد شده است. جالب است بدانید که او به قدری فقیر بود که در دوران دانشجویی برای مخارج تحصیلش به در خانه های مردم می رفت  و نان می فروخت. گوانگ چانگ صاحب یکی از بزرگ ترین شرکت های خصوصی چین به نام فوسون اینترنشنال ( Fosun International) است. گو خود را شاگرد بافت می داند و اعتقاد دارد که شرکت فوسون مشابه سی سال قبل برکشایر هاتاوی است. علاوه بر این، او به تجارت خارجی مشغول و میلیاردها دلار در اروپا و آمریکا سرمایه گذاری کرده است. گوانگ چانگ در حوزه های مختلفی از جمله بیمه، امور مالی، مراقبت های بهداشتی، داروسازی، فولاد و خرده فروشی سرمایه گذاری کرده است.

 
Ion Tiriac
آیون تیریاک (Ion Tiriac) سرمایه گذار و تنیس باز اهل رومانی است. او در جوانی هاکی باز و تنیس بازی حرفه ای بود اما پس از بازنشستگی وارد دنیای تجارت شد و توانست به نخستین میلیاردر رومانیایی تبدیل شود. هم اکنون ارزش خالص ثروت او 2 میلیارد دلار برآورد شده است. آیون تیریاک ثروتمندترین ورزشکار دنیا شناخته شده است. تیریاک سرمایه گذاری خود را در آلمان آغاز کرد اما پس از فروپاشی کمونیسم دو مرتبه به رومانی بازگشت. سرمایه گذاری های تیریاک اغلب در زمینه بیمه، بانکداری، خرده فروشی و املاک و مستغلات است.


 
Rakesh Jhunjunwala
راکش جهانجانوالا (Rakesh Jhunjunwala) سرمایه گذار معروف هندی و مانند گوانگ چانگ به وارن بافت هند مشهور است. راکش به سادگی و فروتنی نیز شهرت دارد. ثروت او بالغ بر 3 میلیارد دلار برآورد شده است.او در خانواده ای متوسط به دنیا آمد. راکش از سنین کم به بازار سهام علاقمند بود و در مورد بازار سهام از پدرش سوال می کرد. او در شناخت سهام های بسیار سودآور تبحر داشت. سهام بسیار سودآور سهامی است که سود صد در صد دارد. اصطلاح سهام بسیار سودآور (multi-bagger stocks) را نخستین بار پیتر لینچ در کتابش به نام بر بلندای وال استریت به کار برد. راکش چند سال پیش سهامش در شرکت کریسیل (CRISIL) را به قیمت 5/3 میلیون دلار فروخت. اکنون این مقدار سهم بیش از 91 میلیون دلار ارزش دارد. به اعتقاد راکش، تجربه بهترین معلم است، باید وارد عمل شد، تجربه بدست آورد و از اشتباهات درس گرفت. 

 
Peter Lynch
پیتر لینچ (Peter Lynch) سرمایه گذار آمریکایی معروفی است که تا به حال چند کتاب در زمینه سرمایه گذاری نوشته است. او در زمینه ‹‹ سرمایه گذاری رشد›› فعالیت می کند. لینچ در زمانی که در شرکت فیدلیتی مگلان (Fidelity  Magellan) فعالیت داشت توانست سود سالانه شرکت را به 29 درصد برساند و طی سیزده سال بازده را از 20 میلیون دلار به 14 میلیارد دلار افزایش داد. به اعتقاد او سرمایه گذاران حرفه ای همیشه در حال کسب سود از بازار برای مشترکان خود هستند، از این رو زمان  برای تحقیق و بررسی در زمینه فعالیت های شرکت را از دست می دهند. به همین دلیل سرمایه گذران شخصی از دیدگاه پژوهشی مزیت بیشتری نسبت به حرفه ای ها دارند.او معمولا شش روز در هفته و گاهی تمام طول هفته را مشغول کار است. کتاب بر بلندای وال استریت  ( One Up On  Wall Street) و شکست دادن وال استریت (Beating the Street) از بهترین آثار اوست. اگر علاقه دارید بیشتر او را بشناسید خواندن کتاب ارزشمند بر بلندای وال استریت را به شما توصیه می کنیم.


در پایان لازم است 10 نکته با ارزش از صحبتهای وارن بافت (Warren Buffet) در مورد سرمایه گذاری رو مشاهده کنیم. قطعا دیدن و مطالعه کردن رموز موفقیت سرمایه گذاران بزرگ، ما رو به سمت سرمایه گذاری بهتر سوق میدهد. 

 
 
استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن