بررسی نکات مهم و کمک کننده برای شروع کار با روش تحلیل تکنیکال

بررسی نکات مهم و کمک کننده برای شروع کار با روش تحلیل تکنیکال
1399/03/27
| 2295
یکی از مهمترین تحلیل های مورداستفاده در بازارهای مالی و تریدینگ، روش تحلیل تکنیکال یا technical analysis است. حتی این تحلیل را می توان در بازارهای جدید ارزهای دیجیتال ازجمله بازار بیت کوین که این روزها بسیار پرطرفدار شده نیز بکار برد. اما شیوه بکارگیری تحلیل تکنیکال اهمیت زیادی دارد. در این مقاله، اطلاعات کلی و مفیدی در زمینه تحلیل تکنیکال کسب می کنید که برای شروع یادگیری و استفاده از این روش تحلیل، بسیار کمک کننده است.

مفهوم و هسته اصلی روش تحلیل تکنیکال

با استفاده از روش تحلیل تکنیکال می توانید جهت حرکت بازار را به کمک داده ها و اطلاعات قبلی پیش بینی کنید. داده ها حاوی قیمت و حجم معاملات هستند. تحلیل تکنیکال بعنوان یکی از بهترین روش های پیش بینی قیمت درمیان تریدرها شناخته شده است. 

تحلیلگران تکنیکال

تحلیلگران تکنیکال به کمک داده ها و اطلاعات گذشته و با استفاده از اندیکاتورها، تحلیل های تکنیکال را انجام می دهند. کار اصلی آنها، سنحش قیمت و معامله گری به کمک نمودارها و ابزارهای رایج برای تحلیل تکنیکال است. 
تحلیلگر تکنیکال اعتقاد دارد که فشار عرضه و تقاضا، برای قیمت ها تاثیرگذار است و الگوها با گذشت زمان تکرار می شوند. همچنین بیشتری اطلاعاتی که بر قیمت تاثیرگذار هستند را می توان از قبل شناسایی کرد. 

پدر تحلیل تکنیکال

فردی به نام Charles Dow (چارلز داو) به عنوان پدر تحلیل تکنیکال لقب گرفته است. هرچند برخی افراد شخص دیگری را پدر تحلیل تکنیکال می خوانند اما به دلیل اینکه اصول زیادی توسط چارلز داو برای روش تحلیل تکنیکال بنیان نهاده شده، بسیاری از تحلیلگران چنین لقبی را برای او برازنده تر می¬دانند.  
سه تئوری اصلی مطرح شده توسط چارلز داو در ادامه بررسی می گردد:
•    قیمت نسبت به همه چیز بی اعتناست.
•    قیمت بطور تصادفی حرکت نمی کند.
•    چه چیزی مهمتر از تئوری چرایی است. 

بی اعتنایی قیمت نسبت به همه چیز

هر معامله گر تحلیل تکنیکار، قیمت را همه چیز می داند و معتقد است قیمت همه چیز است و تمام اطلاعات را بازتاب می کند. قیمت مجموعه دانش تمامی مشارکت کنندگان ازجمله معامله گران، سرمایه گذاران، مدیران سبد سهام و غیره را نشان می دهد. عدم درنظر گرفتن این قیمت، سبب شکست تریدر می شود. بنابراین، تحلیگر تکنیکال باید اطلاعات نشان داده شده توسط قیمت برای تحلیل و پیش بینی آینده را بکار برد. 
  

عدم حرکت قیمت بطور تصادفی در روش تحلیل تکنیکال

به اعتقاد تحلیلگران تکنیکال، قیمت دارای روند است. اما بسیاری از تریدرها اعتقاد دارند، در بازار دوره های بدون روند هم موجودند. تحلیلگران تکنیکال باید روندهای اصلی بازار را پیدا کرده و از آنها درآمد بدست آورند. بنابراین، درصورتی که حرکات بازار بدون روند و کاملا تصادفی باشد، نمی توان از تحلیل تکنیکال استفاده کرده و کسب درآمد کرد.

چه چیزی مهمتر از چرایی است

مهمترین سوالاتی که تحلیلگران تکنیکال از خود می پرسند این است که قیمت کنونی چقدر است و روند تغییر حرکت قیمت چیست. قیمت نشان دهنده عرضه و تقاضا است. بنابراین بیشتر تاکید تحلیلگران تکنیکال بر روی قیمت است. اما تحلیلگران فاندامنتال اینگونه نیستند. آنها بیشتر به چرایی یک قیمت توجه می کنند. 
پس یک معامله گر تکنیکال به چرایی کاری ندارد و بیشستر بر چه چیزی توجه دارد.  مثلا درصورت بالا رفتن قیمت، تریدر می دانید دلیل آن وجود تقاضای بیشتر نسبت به عرضه است.  

ابزارهای موردنیاز در روش تحلیل تکنیکال

یکی از مهمترین ابزارها و فنونی که در تحلیل تکنیکال استفاده می شود، نمودارها هستند. حرکت قیمت درطول زمان به کمک نمودارها قابل نمایش است. معمولا از سه نمودار کندل استیک، میله ای و خطی برای معامله در این فضا استفاده می شود. 

نمودار کندل استیک

نمودارهای کندل استیک در تریدینگ بازار فارکس بیشتر استفاده می شود. مجموعه ای از کندل استیک های شکل گرفته در کنار یکدیگر، نمودار کندل استیک را شکل می دهند. اطلاعاتی که نمودار کندل استیک ارائه می دهد عبارتند از:
•    قیمت درحالت باز شدن
•    بالاترین قیمت
•    پایین ترین قیمت
•    قیمت در حالت بسته شدن
با بررسی طول بدنه کندل استیک می توان اطلاعات زیادی درمورد حرکت قیمت بدست آورد. این طول نشان دهنده این است که حرکت قیمتی خاص تا چه میزان قدرتمند عمل کرده است. کندل استیک ها الگوهای زیادی را شکل می دهند. کندل استیک ابزار مناسبی برای تریدینگ است و بسیاری از معامله گران در روش تحلیل تکنیکال از آن استفاده می کنند.

نمودار میله ای

این نمودار از تعدادی میله واقع در کنار یکدیگر در یک بازه زمانی مشخص تشکیل شده است. نمودار کندل استیک را عینا می توان به کمک این نمودار ارائه داد. اما نمودارهای میله ای برخلاف نمودارهای کندل استیک، فاقد بدنه هستند. 

نمودار خطی

نمودار خطی، نوع ساده ای از نمودار است که نقاط قیمتی را به یکدیگر وصل می کند. این نقاط قیمت، معمولا قیمت بسته شدن را نشان می دهند. استفاده از این نمودارها در تریدینگ و روش تحلیل تکنیکال خیلی مرسوم نیست. زیرا اطلاعات اندکی را می توان از این نمودارها استنباط کرد. 

الگوهای نمودار در تحلیل تکنیکال

الگوهای نموداری زیادی وجود دارند که تنها یادگیری تعدادی الگوی ساده و مفید کفایت می کند. باید بیاموزید که از بررسی یک نمودار به دنبال چه هستید. الگوهای قیمتی خاص و تکرارشده، الگوهای نمودار را شکل می دهند. درصورت انجام اقدامی خاص، قیمت روی نمودارها قابل نمایش است. 
در روش تحلیل تکنیکال، معامله گر به کمک الگوهای نمودار به پیش بینی جهت بازار می پردازد. زیرا این الگوها در گذشته شکل گرفته و نتایجی خاص را ارائه می دهند. الگوهایی همچون سر و شانه، دو کف، دو قله و غیره، ازجمله الگوهای پرکاربرد محسوب می شوند. 

 الگوهای کندل استیک

 به منظور پیش بینی جهت قیمت معمولا تحلیل گران الگوهای کندل استیک را جستجو می کنند. در پاسخ به تفاوت این الگوها با الگوهای نمودارها این است که وسعت بیشتری داشته و باید با دقت بیشتری آنها را بررسی کرد. اما خبر خوب این است که الگوهای کندل استیک متشکل از دو یا چند کندل استیک هستند و راحت تر شناسایی می شوند. 

بررسی اندیکاتورهای در تحلیل تکنیکال

برای یک معامله گر فارکس و ارز دیجیتال، اندیکاتورهای زیادی قابل استفاده است. اما تنها تعدادی از این اندیکاتورها موردتوجه قرار گرفته و بیشتر استفاده می شوند. 
منشا بسیاری از این اندیکاتورها در روش تحلیل تکنیکال، قیمت و تاحدودی حجم است و محبوب ترین آنها عبارتند از: 
•    میانگین متحرک
•    شاخص میانگین جهت دار
•    باندهای بولینک
•    اس ای آر پارابولیک
رایج ترین اسیلاتورهای مورداستفاده توسط معامله گران در روش تحلیل تکنیکال عبارتند از:
مک دی
شاخص RSI
اوسیلاتور استوکستیک
شاخص کانال کالا
دامنه صحیح میانگین
یک معاکله گر با تجربه از این اندیکاتورها برای تصمیم گیری مناسب کمک می گیرد. او می داند برای تصمیم گیری نباید تنها بر یکی از اندیکاتورها تکیه کرد و همچنین، اندیکاتورها همه چیز نیستند. 
 

پیش نیازها برای انجام تحلیل تکنیکال

برای استفاده از روش تحلیل تکنیکال نیاز به هیچ پیش نیاز یا مدرک دانشگاهی نیست. تنها کافی است با مفاهیم پایه آن آشنا شده و با ابزارهای آن تجربه کسب کنید. اما برای استفاده از تحلیل فاندامنتال نیاز به مدرک اقتصاد دارید زیرا نکات و مفاهیم زیادی دارد. 
مزیت دیگر درمورد استفاده از تحلیل تکنیکال، کاربرد آن در تمامی بازارهای جهانی است. زیرا در تمام بازارها، با مفاهیمی مانند سطح مقاومت، سطح حمایت، الگوهای نمودار، اندیکاتور و غیره سروکار دارید. همچننی، تایم فریم یا چارچوب زمانی در این تحلیل اهمیت زیادی نداشته و این مفاهیم برای تمامی تایم فریم ها قابل استفاده است. 

معامله گری سودآور در تحلیل تکنیکال

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از تریدرهای تازه کار در تحلیل تکنیکال مطرح می شود این است که برای معامله گری سودآور آیا باید همه چیز در تحلیل تکنیکال را بدانید؟ اینگونه نیست، یعنی دانستن تمامی جزئیات در مورد تحلیل تکنیکال به معنای تضمین سودآوری و موفقیت نخواهد بود. 
بلکه برای موفقیت بیشتر، بهتر است دانش بدست آمده درمورد تحلیل تکنیکال و روش های مناسب مدیریت سرمایه را ترکیب نمود. بهتر است بدانید، حتی افرادی در معامله گری وجود دارند که صرفا بر مفاهیمی مانند معکوس شدن قیمت متکی بودن و ترید خود را براین اساس تنظیم می کنند.  

 نکات اصلی در یک نمودار برای تحلیلگران تکنیکال

نکات زیر را حین کار با نمودارها در روش تحلیل تکنیکال به خاطر بسپارید:
•    با حرکت قیمت به سمت بالا در یک نمودار، شاهد روند صعودی خواهیم بود. 
•    با حرکت قیمت به سمت پایین در یک نمودار، شاهد روند نزولی خواهیم بود.
•    به کمک استراتژی هایی مانند تقاطع میانگین متحرک، می تواند با استفاده از روندها از جریان بازار سود بدست آورد.
•    سطوح حمایت، قسمت هایی از نمودار هستند که قمیت پس از برخورد به آنها، معکوس خواهد شد. این سطوح، موقعیت های مناسبی برای خرید محسوب می شوند. بنابراین شناخت صحیح سطوح حمایت بسیار ارزشمند است.
•    سطح مقاومت برعکس سطوح حمایت هستند. این سطوح به نقاطی گفته می شود که قیمت تا آنجا بالا رفته و سپس باز می گردد. این نقاط، موقعیت مناسبی برای فروش محسوب می شوند.  شناخت این سطوح نیز بسیار با اهمیت است. 
•    یکی از نکات این است که در روند صعودی، سطح مقاومت همواره بالاتر از قیمت کنونی بازار است. در این روند، سطح حمایت همواره پایین تر از قیمت فعلی است.  
•    در روش تحلیل تکنیکال، کانال های قیمت یا دامنه های ترید پیش از حرکت های صعودی و نزولی تا مدتی شکل می گیرند. این کانال ها بصورت افقی یا مایل بوده و تا زمان مشخص شدن روند می توان در این کانال ها معامله کرد.  

استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن