سرمایه گذاری مناسب در زمان تورم کدام است؟

سرمایه گذاری مناسب در زمان تورم کدام است؟
1399/07/16
| 1403
ا انتشار خبرهای فوق تورمی و همه¬‌ گیر در سراسر دنیا، مقامات دولتی تمامی کشورها، اقتصاد محلی¬شان را تعطیل کرده است و با روشن شدن ماهیت تخریبی آن، بانک¬های مرکزی اقدام به چاپ تریلیون¬ها دلار کردند که نتیجه آن، رونق تراز مالی فدرال رزرو به میزان ۷۵ درصد خواهد بود. هر فردی که الفبای اقتصاد را بدانید، متوجه خواهد بود که با چاپ بی رویه یک ارز، ارزش آن با کاهش محسوسی روبرو خواهد شد و این دقیقا همان اتفاقی است که الان در حال اتفاق افتادن است و در حال حاضر با چاپ پول در ایران هم شاهد این موضوع بسیار تاسف بار هستیم.
ما در حال حاضر در کل دنیا در حال شروع دوره ¬‌ای از تورم فزاینده ایم و با این حال تقاضا برای بیشتر کالاها در حال کاهش است و برآورد تعدادی از کارشناسان، کاهش قیمت مصرف ‌¬کننده کالاهاست. می توان گفت که شاید این برآورد صحت داشته باشد، اما حتما این موضوع را در خاطر داشته باشید که خمیر مایه اصلی تورم افزایش چشمگیر در عرضه پول خواهد بود. در ضمن تورم در حقیقت به جای قیمت مصرف کننده، در قیمت دارایی ‌¬ها نهفته و پنهان است، لذا واقعا باید به تورم قیمت دارایی ‌¬ها توجه داشته باشید و نه تورم شاخص قیمت مصرف کننده تا بتوانیم برآورد مناسب تر و دقیق تری از این موضوع داشته باشیم.
 
 
 

طلا 
همان طور که ملاحظه کردید چندی پیش برای اولین بار قیمت هر اونس طلا از سطح 2 هزار دلار گذشت و سقف تاریخی خود را شکست و افزایش ۲۷ درصدی را در طول امسال به خود دید. به صورت کلی طلا دارایی به حساب می آید که قدرت حفظ ارزش ثروت آن از هر دارایی دیگری بیشتر است، از همین روی سال ها و حتی قرن هاست که رونق آن نشان شماره یک تورم بوده است. تنها نگاهی به دلار داشته باشید که به چه صورت ارزش خود را در برابر طلا از دست داده است! در حقیقت از سال ۱۳۱۹ تا الان حدود ۹۹ درصد از ارزش دلار در مقابل طلا از دست رفته است. حتی بانک‌¬ های مرکزی هم اندوخته های طلای خود را محکم چسبیده اند و سعی در نگهداری آن ها دارند.
احتمالا علت این موضوع هم قانون گرشام باشد که مفهوم آن بدین صورت است؛ پول بد، پول خوب را از رواج می¬اندازد. با شروع چاپ پول، بانک ¬های مرکزی دوست دارند اندوخته طلای خود را افزایش دهند و داریی ‌هایی که ارزش آنها در حال کاهش است، خرج نمایند. به صورت کلی این دیدگاه وجود دارد که ویروس کرونا تنها به روند سقوط دلار سرعت داد و امروزه اقدامی نیست که فدرال رزرو بتواند با انجام آن جلوی سقوطش را بگیرد. البته این سرنوشت تمام ارزهای دولتی خواهد بود که دیر یا زود به آن دچار خواهند شد.
 

بیت کوین
جالب است بدانید که بیت کوین امسال 66 درصد افزایش قیمت داشت و دقیقا مطابق انتظار به ‌عنوان مانع و سدی محکم در مقابل بی نظمی و تورم رفتار کرد. این ارز دیجیتالی، دارایی دیجیتال بدون مرز و غیرمتمرکز می باشد که به وسیله هیچ دولتی کنترل و مدیریت نمی شود. حداکثر تعداد بیت کوین موجود در دنیا که میتوان استخراج و معامله کرد ۲۱ میلیون واحد است که این به نوعی محافظت از این دارایی در برابر ثابت ماندن ارزش آن است. بله، زمانی که دولت ¬‌ها مشغول چاپ کردن تریلیون ¬¬‌ها دلارند، عرضه بیت کوین ثابت است و بهتر هم می ¬شود، به خاطر این که دولت ها و بانک¬ های مرکزی احتمالا باعث افزایش بیشتر قیمت بیت کوین می شوند، به این خاطر که تعطیلات دولتی عاملی برای آگاه کردن مردم به واقعیت دنیای ارزهای دیجیتال بوده است. به همان صورت که یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل صرافی جیمینی عنوان کرد؛ دولت فدرال زمینه را برای رالی صعودی بعدی بیت¬ کوین به وجود می آورد.

 


سهام
شایان ذکر است که ارزش سهام در بورس نسبت به کف قیمتی در ماه مارچ، 55 درصد زیاد شد و شاخص S&P500 در آستانه شکست سقف تاریخی خود قرار دارد که می تواند اتفاق بسیار خوبی برای سرمایه گذاران این حوزه اقتصادی به حساب آید. مثل موضوع طلا، در بین تعطیلی‌¬ ها و خرد شدن اقتصاد، چاپ بی‌¬ رویه پول این رالی صعودی را باعث شده است. موضوع سهام یکی از بهترین مثال ¬ها به منظور بیان این نکته است که  تورم نهفته در قیمت دارایی است، با این توضیح که؛ افزایش ارزش سهام به معنی عملکرد خوب سهام نیست، بلکه مفهوم آن کاهش ارزش دلار در برابر سهام می باشد و جهش صعودی قیمت سهام در بورس تنها نشان دهنده کم اعتمادی بازار به ارزهای سنتی است.نتیجه گیری و کلام پایانی
اگر بخواهیم موضوع تورمی بودن یا غیر تورمی بودن وضعیت کنونی را کنار بگذاریم، در حال حاضر در آستانه بحران مالی شدیدی قرار داریم. به صورت کلی سرمایه گذاری یعنی تخمین قیمت در آینده. کافی است سرمایه ¬‌گذاران انتظارات تورمی در حوزه های مختلف داشته باشند و در این صورت شاهده افزایش چشم گیر تمامی اغلام در تمام حوزه ها خواهیم بود. به عنوان مثال سرمایه¬‌ گذاران برای خرید سهام، املاک یا آثار هنری اقدام می کنند، به خاطر این که معتقدند قیمت¬ آن ها در آینده با افزایش های چشم گیر روبرو خواهد شد، از همین روی در حال حاضر برای خرید طلا، بیت¬ کوین یا سهام اقدام می کنند که نه میتوان گفت کار اشتباهی است و نه میتوان گفت که ضربه ای به اقتصاد کشور و قشر ضعیف و متوسط وارد نمی کند!
بنابراین عاقلانه تصمیم بگیرید و تنها به آنچه در لبنان، ترکیه یا ونزوئلا در حال رخ دادان است توجه فرمایید. همه در حال تلاش برای نجات خود از هایپرتورمی هستند که در کمین¬شان قرار دارد. نمی خواهیم این موضوع که ما در آستانه چنین تورمی در کشورهای توسعه یافته هستیم، بپردازیم ولی علاقه مندم این موضوع را عنوان کنم که گام ها و تصمیمات ما کاملا درست نیست. صرف نظر از نتایج آتی این تورم توجه به این نکته ضروری است که نگهداری از دلار، یورو و یا ین استراتژی مناسب و سودآوری به حساب نخواهد آمد. 
استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن