قوانین تجارت را فرا گیرید تا در معاملات صنعت ارزهای دیجیتال سود بیشتری کسب کنید

قوانین تجارت را فرا گیرید تا در معاملات صنعت ارزهای دیجیتال سود بیشتری کسب کنید
1399/02/18
| 1836
بسیاری از افراد در زمینه سرمایه گذاری گارتمن را می شناسند و با برخی از قوانین تجارت او آشنایی دارند. دنیس گارتمن سرمایه گذار و معامله گری موفق است که به تیزبینی و تحلیل گری شهرت دارد. او فعالیت تجاری خود را از سال 1970 آغاز کرد. گارتمن در زمینه معاملات فارکس، سهام، خزانه دولت و انواع کالاها تجربه فراوانی دارد. همه معامله گرها و تریدر ها می دانند که گارتمن به مدت سی سال خبرنامه های جذاب منتشر می کرد و همه موسسه های سرمایه گذاری از  خبرنامه های او استقبال می کردند. گارتمن در نهایت مقاله ای به نام ‹‹ قوانین تجارت ›› را نوشت و در آن به اشتباهاتی که سرمایه گذاران کم تجربه مرتکب می شوند اشاره کرده است. مقاله او به مرور زمان اصلاح و تکمیل شد. بیشتر قوانین تجارت گارتمن در تمام بازارها صدق می کند اما به دلیل نوسان های بازار از جمله افزایش یا کاهش ارزهای دیجیتال به ناچار این قوانین نیاز به تغییر پیدا می کنند. همچنین گاهی کمبود نقدینگی  در مقایسه با بازارهای دیگری مثل طلا، نفت و بازارهای آتی S&P باعث می شود که قوانین تجارت تغییر یابند. 
تاجران و سرمایه گذاران کم تجربه گاهی اوقات اشتباهاتی مرتکب می شوند. آن ها ممکن است در هنگام معامله ارزهای دیجیتال خطا کنند به همین جهت ما در این مقاله قوانین تجارت گارتمن را برای سرمایه گذاران، همچنین معامله گران ارزهای دیجیتال به اختصار بیان کرده ایم. 
 

قوانین تجارت گارتمن را بدانید

  هنگام ضرر سرمایه خود را کاهش دهید

یکی از مهم ترین قوانین تجارت این است که موقعیت مناسب برای کاهش مقدار سرمایه خود را تشخیص دهید. برای نمونه فرض کنید که اتریوم را با قیمت 220 دلار خریداری کرده اید اما قیمت آن به 140 دلار کاهش یافته است. به یاد داشته باشید که در این شرایط به هیچ وجه سرمایه خود را افزایش ندهید زیرا دو برابر کردن سرمایه باعث می شود که قیمت به میانگین 180 دلار برسد. در این صورت متحمل ضرر زیادی خواهید شد. نگران نباشید شما می توانید پس از افزایش قیمت ها ضرر ها را جبران کنید. گارتمن اعتقاد دارد که این کار استراتژی خطرناکی است، پس هیچ وقت از این راهکار استفاده نکنید. سرمایه گذاران با تجربه هم به ندرت از این روش استفاده می کنند. پس معاملاتی که منجر به ضرر می شوند را فراموش کنید. 
 

 در همان آغاز کار از ضرر و زیان جلوگیری کنید

این که چقدر خوشبین و مثبت نگر هستید اصلا اهمیتی ندارد. اگر قیمت دارایی ها کاهش پیدا کرد هرچه سریع تر آن را رها کنید و به فکر سرمایه گذاری در سطوح پایین تر نباشید. در عوض در این شرایط می توانید میزان فروش خود را افزایش دهید. به یاد داشته باشید که هر چه در آغاز کار از ضرر جلوگیری کنید به سود شما تمام خواهد شد. مراقب قوانین تجارت باشید.
 

در  شرایط استرس و تنش ناشی از ضرر هرگز تصمیم گیری نکنید

طبق قوانین تجارت گارتمن، زمانی که در فشار روانی و استرس ناشی از کاهش ارزش سبد سرمایه گذاری خود هستید، تصمیم گیری نکنید زیرا عواقب بدتری را به دنبال خواهد داشت. بدیهی است که هر کسی ممکن است در تجارت دچار ضرر و زیان شود اما نکته مهم این است که در چنین شرایطی باید از تصمیم های سریع و احساسی دوری کنید. حتی می توانید چند روزی را با خانواده خود سپری کنید یا به امور دیگر زندگی بپردازید و به ضرر و زیان فکر نکنید.  
 

اگر بازار در شرایط پایدار است سرمایه گذاری طولانی مدت داشته باشید

طبق قوانین تجارت اگر معامله ای ضرر بدهد به این معنی است که سرمایه گذار به خوبی شرایط بازار را بررسی نکرده است. اگر دچار ضرر شدید نگران نباشید بسیاری از معامله گران ممکن است ورشکست شوند. در عوض می توانید پس از ضرر، مجددا بازار را مورد ارزیابی قرار دهید. اکثر تریدرها پس از یک یا دو ماه متوجه اشتباهات خود خواهند شد. پس نوسان قیمت ها امری اجتناب ناپذیر است. 
 

زمانی که حرکت بازار و قیمت ها صعودی است خرید خود را افزایش دهید

اگر قیمت ها صعودی است خرید خود را افزایش دهید. اگر در معامله سود 70 درصد دریافت کنید بسیار خوب است یعنی معامله پرسودی داشته اید. اما مراقب سطح ضررها باشید و در این خصوص اطلاعات کسب کنید تا بتوانید از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید. بنابراین تعیین کردن سطح ضررهای 7 یا 10 درصدی و واریز کردن سرمایه به معاملات پرسود بسیار حائز اهمیت است. قوانین تجارت گارتمن را از یاد نبرید.
 

نوسان های بازار را به رسمیت بشناسید

از قوانین تجارت پیروی کنید و خود را درگیر نوسان ها و جو حاکم در بازار نکنید. گاهی معامله گران از تغییر نرخ 100 درصدی اطمینان دارند اما چنین اتفاقی رخ نمی دهد. پس شما نمی توانید حرکت بازار را کنترل کنید. مراقب واکنش ها در شبکه های اجتماعی باشید  گاهی سرمایه گذاران با هر چیزی که مخالف عقیده آن ها است مقابله می کنند و جو بازار را به نفع خودشان تغییر می دهند. پس نمی توانید انگیزه تحلیل گران بازار ارزهای دیجیتال را در توییتر درک کنید. بنابراین نوسان ها و رفتارهای بازار را به رسمیت بشناسید

 
 

الگوهای بازار را به دقت بررسی کنید

الگوها و ساختارهای قابل تشخیص را مورد توجه قرار دهید و بهترین موقعیت ها را برای خرید بیابید. گارتمن در قوانین تجارت خود یادآور می شود که گاهی بازار هفته ها یا ماه ها پایدار است اما ناگهان دچار تغییرات چشمگیری می شود. بنابراین اگر بازار به کندی در حال افزایش است و ناگهان دچار نوسان می شود حتما وضعیت خود را مورد بررسی قرار دهید.
 

 وضعیت بازار را به دقت موشکافی کنید تا سود زیادی نصیب شما شود

چرخه های بازار را مورد توجه قرار دهید. گارتمن در قوانین تجارت خود به این نکته اشاره می کند که اگر شرایط بازار را درست تحلیل و بررسی کنید حتی از موقعیت های پیش پا افتاده هم سود زیادی کسب خواهید کرد. باید بتوانید تشخیص دهید که چه زمانی زیاد خرید کنید و سرمایه خود را به سمت معاملات پر سود سرازیر کنید. به یاد داشته باشید هنگام کاهش قیمت ها معامله کلانی انجام ندهید.
 

صبور باشید و زمانی که شک دارید کاری انجام ندهید

چیزی که اکثر تریدر ها یا معامله گرها از آن آگاهی ندارند این است که بیشتر مواقع بازار جهت خاصی ندارد. چرخه های کوتاه مدت با چرخه های بلند مدت متفاوت هستند. پس طبق قوانین تجارت، زمانی که شک دارید کاری انجام ندهید منتظر بمانید و در موقعیت مناسب خرید خود را انجام دهید.

 

هوشمندانه عمل کنید و معاملات زیادی انجام ندهید

استفاده از چند روش تجاری کارآمد و ساده به مراتب آسانتر از بررسی شاخص های متعدد است که امکان دارد در مورد آن ها اطلاعات کافی نداشته باشید. هر چه از شاخص ها و متغیر های  کمتری استفاده کنید تصمیم گیری  برای شما راحت تر می شود. اگر ارز های دیجیتالی که مد نظر دارید رشد 15 درصدی داشت و روز بعد به 20 درصد افزایش یافت آن  را رها کنید. جهش های سریع ریزش ناگهانی خواهند داشت. پس طبق قوانین تجارت یک استراتژی برای خود داشته باشید و از آن پیروی کنید. به یاد داشته باشید که معامله های پر سود به تدریج اتفاق می افتد و شاید روزها و هفته ها طول بکشد. بنابراین از بررسی مداوم نوسان های قیمت دست بردارید زیرا باعث می شود که به خاطر احساس هیجان و ترس معاملات بیشتری انجام دهید. بزرگترین دشمن هر تریدری خواه با تجربه و یا کم تجربه، افزایش تعداد معاملات از روی احساس و هیجان است. پس به جای کار سخت هوشمندانه کار کنید.
 

کلام آخر

در این مقاله با قوانین تجارت گارتمن آشنا شدید و دریافتید که برای داشتن سرمایه گذاری موفق و معاملات در زمینه ارزهای دیجیتال چه نکاتی را باید رعایت کنید. امید داریم که با رعایت قوانین تجارت بتوانید معاملات هوشمندانه تری داشته باشید و به سود کلانی دست یابید.
 
استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن