همه چیز در مورد بیت کوین

همه چیز در مورد بیت کوین
1397/04/25
| 308
سوالی که این روزها ذهن اکثریت جامعه را به خود معطوف کرده این است که واقعاً رمزارز بیت کوین چیست ؟

در جواب این پرسش باید گفت که ارز رمزنگاری‌شده یا رمزارز به پولی گفته می‌شود که از طریق یک الگوریتم بسیار پیچیده ریاضی و توسط رایانه‌هایی با قدرت پردازش بالا و صرف مقدار زیادی انرژی تولید می‌شوند.

میلیون‌ها کاربر رایانه‌ای که در اصطلاح استخراج‌کننده یا ماینر نامیده می‌شوند بر درستی این فرآیند نظارت دارند. به‌همین دلیل امکان جعل این پول تقریباً برابر صفر است. ارزهای رمزنگاری‌شده فقط یک سری کد رایانه‌ای هستند که ارزشی مالی را در خود نگهداری می‌کنند. پس منظور از کوین یا سکه در دنیای ارز دیجیتال، مقدار مشخصی از کد رایانه‌ای است.

رمزارز بیتکوین اولین ارز دیجیتال معرفی شده در دنیاست. این رمزارز توسط یک برنامه‌نویس با هویتی ناشناخته و با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان یک نرم‌افزار متن‌باز منتشر شد. به دلیل آنکه ارز رمزنگاری شده بر مبنای مخفی نگه داشتن هویت کاربر عمل میکند، هنوز هم با گذشت بیش از ۱۰ سال از تولد بیتکوین، هویت ناکوموتو برای علاقمندان به حوزه رمزارزها آشکار نشده است.

ازآنجاکه رمزارز بیتکوین نخستین ارز دیجیتال معرفی شده به دنیا بود، سایر رمزارزهای ایجاد شده پس از آن را آلت‌کوین (Altcoin) یا «سکه جایگزین» نامیدند. لایت‌کوین، مونرو، زی‌کش، اتریوم و صدها سکه دیگر همگی ارزهای دیجیتالی هستند که آلت‌کوین نامیده می‌شوند.

بیت کوین چگونه کار میکند؟

در گذشته پول منتشر شده توسط  هر دولتی توسط فلزات گران‌بها، به‌ویژه طلا پشتیبانی میشد. درحقیقت ارزش یک اسکناس یا سکه در یک کشور به واسطه طلای ذخیره شده در مخازن بانک مرکزی آن کشور تعیین میشد. یعنی به میزان هر اسکناس‌ مقدار مشخصی طلا به عنوان پشتوانه در نظر گرفته میشد. حال آنکه امروزه میزان پول‎های منتشر شده با میزان طلاهای ذخیره شده برابری ندارد و اعتبار دولت‎ها در جوامع بین المللی بیشتر به عنوان پشتوانه یک ارز در نظر گرفته می‌شود.

پس میتوان نتیجه گرفت اسکناس به خودی خود ارزشی ندارد و صرفاً یک تکه کاغذ است و ارزشش نه به‌خاطر خودش، بلکه به‌خاطر پشتوانه آن است. اما بیتکوین یک پول دیجیتال است که ماهیت فیزیکی ندارد و برخلاف ارزهای رایج بین‌المللی، فاقد هر نوع پشتوانه است و ارزشش تنها به خودش و میزان محبوبیتش بین مردم بستگی دارد.

برای مبادله و یا پس‌انداز رمزارز بیتکوین ، نیاز به هیچ بانکی ندارید. شما براحتی می‌توانید با بیتکوین خرید کرده و یا آن را به امید افزایش قیمت در آینده ذخیره کنید. این ارز دیجیتال همانند سکه طلا برای شما عمل خواهد کرد. بیتکوین نیز همانند یک سکه طلا به‌خاطر خودش و کمیاب بودنش ارزش دارد.

بیت کوین محدودیتی ۲۱ میلیون واحدی دارد و این بدان معناست که پس از استخراج این ۲۱ میلیون سکه، دیگر امکان استخراج بیت کوین بیشتری وجود ندارد. گفتنی است تاکنون بیش از ۱۷.۷ میلیون بیت‌کوین استخراج شده است.

پس از استخراج آخرین بیتکوین چه اتفاقی رخ می‎دهد؟

اینکه میگوئیم رمزارز بیتکوین قابل جعل نیست یعنی چه؟ یعنی برای مبادله و خرید و فروش بیت کوین هیچکس نمیتواند چیزی مشابه یا کدهایی شبیه به آن را به کیف‌پول شما منتقل کند. فقط خود خود بیتکوین میتواند به کیف‌پول شما انتقال پیدا کند و هیچ جایگزین جعل شده و مشابهی برای آن وجود ندارد.

بگذارید با یک مثال این موضوع را برای شما کمی روشن کنیم. وقتی شما یک خودروی بنزین سوز در اختیار دارید، این خودرو تنها با استفاده از بنزین حرکت میکند، پس اگر آب ، نوشابه یا روغن درون باک آن بریزید در واقع این کار فایده‌ای ندارد. کیف‎پول بیت کوین هم دقیقاً مثل باک ماشین عمل می‌کند و چیزی به جز بیتکوین نمیتواند وارد آن شود.
 
استت سون - آمارگیر سایت و اپلیکیشن